KAPAT
MENÜ KAPAT X
T.C. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı
Çünür Mah. 102. Cadde Ekonomi Kampüsü
A2 Blok No:185-B 32200 ISPARTA
+90 (246) 224 3737
+90 (246) 224 3949
info@baka.gov.tr
batiakdenizkalkinmaajansi@hs01.kep.tr

Antalya'yı Keşfet

Antalya ili, Türkiye’nin güneyinde, merkezi Akdeniz kıyısında olan bir turizm merkezidir. Kuzeyinde Burdur, Isparta, Konya; doğusunda Karaman, Mersin; batısında Muğla illeri vardır. Güneyi, Akdeniz ile çevrelenmiştir. Türk “Riviera”sı Antalya kıyılarının uzunluğu 640 km’yi bulur. Yüzölçümü 20.723 km² olup nüfusu 2.511.700’dür (TÜİK, 2019).

Antalya Türkiye’de en çok yabancı uyruklu kişinin ikamet ettiği üçüncü ildir. Antalya’da 2018 yılı itibarıyla 30 bini erkek ve 45 bin 822’si kadın olmak üzere toplam 75 bin 822 yabancı uyruklu kişi kayıtlıdır. Bunların 11 bin 419'unu Rusya uyruklu, 8 bin 174'ünü Almanya uyruklu ve 7 bin 709'unu İran uyruklu kişiler oluşturmaktadır.

"Attalos Yurdu" anlamına gelen Antalya (Attaleia), II. Attalos tarafından kurulmuştur. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle (M. Ö. 133) bir süre bağımsız kalan kent, daha sonra korsanların eline geçmiştir. M. Ö. 77’de Komutan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına katılmıştır. M. Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M. S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi şehrin gelişmesini sağlamıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan ismi görülen Attaleia, Türklerin eline geçtikten sonra büyük bir gelişme göstermiştir. Modern şehir, antik yerleşmenin üzerine kurulduğundan, Antalya’da antik çağ kalıntılarına çok az rastlanmaktadır. Görülebilen kalıntıların ilki, eski liman olarak nitelenen liman mendireğinin bir kısmı ve limanı çevreleyen surdur. Surların park dışındaki kısmında restorasyonu yapılan “Hadrian Kapısı” Antalya’nın en güzel antik eserlerinden biridir.

Antalya şehri ve çevresine antik çağlarda, “çok verimli” anlamına gelen Pamphylia, batı kesimine ise Lykia denirdi. Milattan önce VIII. yüzyıldan itibaren buraya Ege denizinin batı kıyılarından göçenler; Aspendos ve Side gibi şehirleri kurmuşlardır. II. yüzyıl ortalarında hüküm süren Bergama Kralı II. Attalos, Side’yi kuşatmıştı. Antalya’nın yaklaşık 75 km. doğusundaki Side’yi alamayan kral, şimdiki il merkezinin olduğu yere gelerek bir şehir kurdu. Buraya onun adı verilerek Attaleia dendi. Zaman içinde Atalia, Adalya diyenler oldu. Antalya, onun adından gelmektedir.

Yapılan arkeolojik kazılarda Antalya ve bölgesinde, günümüzden 40 bin yıl önce insanların yaşadığı ispat edilmiştir. Milattan önce 2000 yılından bu yana bölge, sırasıyla; Hitit, Pamphylia, Lykia, Kilikya gibi kent devletlerinin ve Pers, Büyük İskender ile onun devamı sayılan Antigonos, Ptolemais, Selevkos, Bergama Krallığı’nın idaresine girmiştir. Daha sonra Roma Devleti, hüküm sürmüştür. Antalya’nın antik çağdaki adı Pamphylia idi ve burada kurulan şehirler bilhassa II. ve III. yüzyılda altın çağını yaşadı. V. yüzyıla doğru da eski ihtişamını kaybetti.

Yöre Doğu Roma ya da Türkiye’de tanınan adıyla Bizanslıların hakimiyeti altındayken, 1207’de Selçuklular tarafından Türk topraklarına katıldı. Anadolu Beylikleri devrinde ise Teke Aşiretinin bir kolu olan Hamitoğulları’nın egemenliğine girdi. Teke Türkmenleri (Türklerin eski yurdu bugünkü Türkmenistan’da da nüfus olarak en büyük boylardan biridir) XI. yüzyılda bir kısmı buraya gelmiştir. Bugün Antalya’nın kuzeyi ile Isparta ve Burdur’un bir kısmı olan Göller Bölgesinin, bir adı da Teke yöresidir. Osmanlılar zamanında Anadolu eyaletine bağlı Teke sancağının merkezi, şimdiki Antalya il merkeziydi. O yıllarda buraya Teke sancağı denirdi. İlin şimdiki adı ise aslında antik çağdaki adının biraz değişmiş şeklidir ve Cumhuriyet döneminde verilmiştir.

XVII. yüzyılın ikinci yarısında Antalya’ya gelen ünlü Osmanlı seyyahı Evliya Çelebi, kale içinde dört mahalle ve üç bin ev, kale dışında 24 mahallesi olduğunu belirtir. Şehrin çarşısı ise kale dışındaymış. Evliya Çelebi’ye göre limanı, 200 parçalık gemi alacak büyüklüktedir. İdarî bakımdan Konya’ya bağlı Teke sancağının merkezi olan Antalya, Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarında bağımsız sancak haline getirildi.

Günümüzde Antalya, doğal güzellikleri ve tarihi zenginliğiyle dünyanın en önemli turizm merkezlerinden biri olup, Gazipaşa'dan Kaş'a kadar 640 kilometre sahil şeridiyle, her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Antalya, sahil şeridindeki 210 adet mavi bayraklı plajı ile dünyanın en çok mavi bayraklı şehri unvanına sahiptir.

Kent turizmi doğuda Alanya, Side ve çevresi, Boğazkent, Belek, Kundu, Lara; batıda ise Konyaaltı, Beldibi, Göynük, Kemer, Tekirova, Çamyuva, Çıralı, Olimpos, Adrasan, Kekova, Kaş, Kalkan ve Patara tatil beldeleriyle öne çıkmaktadır.

Sağlık turizmi, kongre turizmi, düğün turizmi, ekoturizm, spor turizmi ve golf turizmi son zamanlarda Antalya’da gelişme gösteren ve yatırım için fırsatların bulunduğu alt sektörler olarak değerlendirilmektedir.