KAPAT
MENÜ KAPAT X
T.C. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı
Çünür Mah. 102. Cadde Ekonomi Kampüsü
A2 Blok No:185-B 32200 ISPARTA
+90 (246) 224 3737
+90 (246) 224 3949
info@baka.org.tr
batiakdenizkalkinmaajansi@hs02.kep.tr

Yatırım Olanakları

TURİZM

Antik çağlara kadar uzanan binlerce yıllık tarihe ve tarihi eserlere, otantik Türk kültür ve folklorik özelliklerine, büyüleyici doğal güzelliklere, çok zengin flora ve faunaya sahip olan Isparta, Türkiye’nin Batı Akdeniz Bölgesinde önemli bir tarih, kültür ve turizm şehridir.

Isparta ve çevresi, turizmin dört mevsim yapılabildiği ve her türlü tabiat sporlarına meraklı konuklarına seçenekler sunan bir bölgedir. Isparta ve çevresi; kayak, yüzme, tabiat yürüyüşleri, yamaç paraşütü, dağcılık, ip inişi, mağaracılık, avcılık, binicilik, bisiklet, sörf, foto safari gibi çok geniş bir yelpazede turizm potansiyeline sahiptir. (T. C. Isparta Valiliği)

TIBBİ-AROMATİK BİTKİLER

Isparta gül üretimi konusunda Türkiye’nin merkezi konumundadır. Bunun yanında son yıllarda üretimi artan lavanta, kekik gibi tıbbi-aromatik bitkiler ile birlikte, ilde tıbbi-aromatik bitkilerin sağlık ve kozmetik alanlarında kullanılmasına ilişkin ciddi bir potansiyel gün yüzüne çıkmış bulunmaktadır.

Ayrıca Ajans tarafından Güdümlü Proje Desteği kapsamında desteklenen Süleyman Demirel Üniversitesi Gül ve Tıbbi-Aromatik Bitkiler ve Ürünlerini Araştırma ve Geliştirme Laboratuvarı ile; Isparta’da üretimi gerçekleştirilen tıbbi-aromatik bitkilerin sağlık ve kozmetik sektörlerinde yenilikçi endüstriyel ürünlere dönüşmesinin önü açılmıştır.

YENİLENEBİLİR ENERJİ

Isparta güneş enerjisinden elektrik üretim potansiyeli yüksek olan iller arasında gelmektedir.  Isparta ili gerek PV (photovoltaik) Güneş Enerji Santralinin (GES), gerekse Termal Güneş Enerji Sistemlerinin kurulumu için uygun bir ildir.

İlin yıllık ortalama güneşlenme süresi 2.858 saat/yıl iken, gelen ışınların ortalama radyasyon değeri 1.612 KWh/ m²/yıl olup Türkiye ortalamasının bir hayli üstündedir.

Isparta’nın diğer yatırım olanakları ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Organik Tarım Ürünleri İmalatı
  • Kesme Çiçek Ambalajı Sanayii
  • Et ve Süt Ürünleri İmalatı
  • Kozmetik Ürünleri Sanayii
  • Ağaç İşleri Sanayii
  • Madencilik Sanayii
  • Ekoturizm İşletmeciliği