KAPAT
MENÜ KAPAT X
T.C. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı
Çünür Mah. 102. Cadde Ekonomi Kampüsü
A2 Blok No:185-B 32200 ISPARTA
+90 (246) 224 3737
+90 (246) 224 3949
info@baka.org.tr
batiakdenizkalkinmaajansi@hs02.kep.tr

YÖREX’de Batı Akdeniz Yöresel Ürün Şöleni

Antalya Ticaret Borsası’nın (ATB) ‘Sizin Oraların Nesi Meşhur’ sloganıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin desteğiyle Türkiye’nin yöresel ürünlerini tanıttığı Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK’ın katıldığı törenle başladı. Yöresel ürünlerimizin markalaşması ve ticari değer kazanması yolunda önemli buluşma noktası haline gelen YÖREX’in açılışına Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat HİSARCIKLIOĞLU, Antalya Valisi ve BAKA Yönetim Kurulu Başkanı Münir KARALOĞLU, Isparta Valisi Ömer SEYMENOĞLU, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Muhittin BÖCEK, Isparta Belediye Başkanı Şükrü BAŞDEĞİRMEN, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun ERCENGİZ, Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, birçok ilin valisi, oda borsa başkanları ve kalkınma ajansları yetkilileri katıldı.

‘KALKINMA ÖNCE YERELDEN BAŞLIYOR’

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK, 10 yıldır kurumsallaşarak ve etkisini daha da arttırarak devam eden YÖREX’in yöresel ürünlerinin markalaşması, ticarileşmesi ve korunması açısından sağladığı katkılarla bölgesel kalkınma politikalarına destek verdiğini belirtti. Türkiye’nin verimli toprakları, tarımsal ürün çeşitliliği ve kendine özgü iklim yapısı sayesinde zengin bir yöresel ürün potansiyeli olduğunu vurgulayan Bakan VARANK, “Kalkınma önce yerelden başlıyor. Bizde bölgesel kalkınma politikalarımızda yerel inisiyatiflerin oluşumuna imkân veren ve bölgelere göre en ideal şekilde farklılaştırılmış stratejileri izliyoruz. Bu manada, yöresel ürünlerin tespiti, standartlara uygun üretilmesi, ticarileştirilmesi ve nesiller boyunca aslına uygun şekilde korunmasını, yerel kalkınma açısından önemli buluyoruz” dedi.

Coğrafi işaretlerin yurt dışında da tescil edilmesinin, yöresel ürünlerin ihracatının artırılması açısından oldukça elzem olduğunu kaydeden Sanayi ve Teknoloji Bakanı VARANK, bunun için de Türk Patent’in, Avrupa Birliği Komisyonu ile işbirliği yaptığını söyledi. İlk aşamada sırada bekleyen 35 coğrafi işaretin, AB’de hızlı bir şekilde tescilini hedeflediklerini anlatan Sanayi ve Teknoloji Bakanı VARANK, bu tesciller tamamlandığında hem ortadaki kötüye kullanımın engelleneceğini hem de ürünlerin kalitesinin gösterileceğini kaydetti. Bakan VARANK, “Kalkınma ajanslarımız; yöresel ürün envanterini çıkarıp, kültürel mirasımızı kayıt altına alıyor, coğrafi işaret tescil süreçlerinde yerel aktörlere yardımcı oluyor ve yöresel ürünlerin ticarileştirilmesine yönelik stratejiler oluşturuyor. Yine ajanslarımız, bugün burada olduğu gibi fuarlarla, ürünlerin tanıtım ve pazarlamasına aracılık ediyor” diye konuştu.

Coğrafi işaretli ürünün önemini bir örnekle anlatan Sanayi ve Teknoloji Bakanı VARANK, simidin, kısa bir süre önce Oxford İngilizce Sözlüğüne yeni eklenen kelimeler arasında yer aldığını belirterek, “Anlamına baktığınızda şöyle diyor: Türkiye menşeili, pişirilmeden önce pekmez ve susamla kaplanmış halka şeklinde ekmek türü. İşte bizim aslında dünya literatürüne ekleyecek binlerce kelimemiz, hazinemiz bulunuyor. Madem zamanın ruhu da yerelden ve doğal olandan yana. Biz de bakanlık olarak, Türkiye’nin yerel değerlerinin markalaşmasını sağlamak adına tescillerimizi ve bunların ticarileşmesini artırmayı hedefliyoruz. Türkiye, bölgesel kalkınmanın da vereceği destekle güçlü büyüme oranlarını yakalayacak” dedi.

‘YÖREX FARKINDALIĞI ARTTIRDI, TÜRKİYE’NİN MARKASI HALİNE GELDİ’

“Türkiye’nin 7 coğrafyasının renklerini ve lezzetlerini buluşturan YÖREX Yerel Ürünler Fuarı’na hoş geldiniz” diyerek sözlerine başlayan Antalya Valisi ve BAKA Yönetim Kurulu Başkanı Münir KARALOĞLU, “YÖREX fuarlarımız, Türkiye’de yerel ürünler ve coğrafi işaretler noktasında farkındalığın arttırılmasında önemli bir fonksiyon icra ettiği herkesçe malum. Coğrafi işaretli, ürün sayısında son 10 yılda 4 kat artış varsa ve daha çok coğrafi işaret meselesini konuşuyorsak bunda YÖREX dolayısıyla da Antalya’nın katkısı çok büyüktür” dedi.

YÖREX’in Antalya’nın ve Türkiye’nin büyük bir markası haline geldiğine vurgulayan Vali Münir KARALOĞLU, “Bu fuarda emeği olan Antalya Ticaret Borsa’mızın Başkanına, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Bu sene 81 ilin tamamı fuarımızda temsil ediliyor. Bunda valilerimizin ve tabi ki kalkınma ajanslarımızın çok büyük katkısı var. Ben destek veren katkı veren herkese teşekkür ediyorum.  Yoğun programına rağmen bugün burada olan Sayın Bakanıma şükranlarımı arz ediyorum. Fuarımızın bereketli geçmesini, yerel ürünlerimizin markalaşması ve ticarileşmesinde önemli katkı sunmasını temenni ederek hepinize sevgi saygı sunuyorum” diye konuştu.

‘ÇÖZÜM ANADOLU TOPRAKLARINDA YATIYOR’

YÖREX için “Türkiye’nin yüzakı” ifadesini kullanan TOBB Başkanı Rifat HİSARCIKLIOĞLU ise, “Bu topraklardan çıkan ürünlerin değerini, önce biz bilmezsek, dış pazarlara hiç anlatamayız. Dünyada çok az coğrafyaya nasip olan bir ürün çeşitliliğine sahibiz. Son dönemde yaşanan ekonomik çalkantıdan kurtulmanın çözümü de Anadolu topraklarında yatıyor. Zengin olmak istiyorsanız, bölgenizi zengin etmek istiyorsanız, kendi yöresel ürünlerinize sahip çıkın. Mesela bakın peynire: bizde 200 çeşit peynir var. İtalya, Fransa, Hollanda, İsviçre’yi toplasan bu kadar çıkmaz. Ama ne yapmışlar Rokfor, Çedar, Monterey, Mozeralla markalarını çıkarmışlar. Bunların her biri de ismini o bölgeden, köyden almış, yerel ürün. Sonrasında İtalya, Fransa veya Hollanda yılda 3-4 milyar dolar peynir ihraç eder hale geliyor. Bizim ihracatımız da 100-200 milyon dolarlarda kalıyor” dedi.

Yöresel Ürünler Fuarı açılışında konuşan Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN da, “Onuncu kez açılışını gerçekleştirdiğimiz Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX’i başından beri TÜRKPATENT olarak destekliyoruz” dedi. YÖREX’in Antalya için önemli bir renk olduğuna vurgu yapan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin BÖCEK ise, dünyada turizm ve tarımı ile tanınan Antalya’nın bu ve benzeri fuar organizasyonları ile de ticaret dünyasında adını bir kez daha duyurduğunu söyledi.

YÖREX’in alıcı ve satıcıları buluşturan, ülkemizin eşsiz lezzetlerini dünyaya açıp yöresel ürün pazarını canlandırıp, yerinde istihdama, yerel ekonomiye ve yörelerin tanıtımına katkı sağladığını belirten Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali ÇANDIR da, bu yıl 10. kez gerçekleştirilen 200 binden fazla ziyaretçi beklenen YÖREX’in gerçekleşmesine katkıda bulunan Antalya Valiliği’ne, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na, Kalkınma Ajansları ile diğer kurumlara teşekkür etti.  YÖREX’e gelen ürünlerin coğrafi işaretli ürünler olduğunu ya da coğrafi işaret başvurusu olan, olmaya aday ürünler olduğunu belirten Başkan ÇANDIR, “Atalarımızdan bize emanet, kıyıda köşede kalmış, kaybolmaya yüz tutmuş zenginliklerimizin hakkını hukukunu koruyarak ekonomiye tekrar kazandırmak için çalıştık. YÖREX Anadolu’nun gerçek değerlerini ziyaretçi ile buluşturuyor” diye konuştu.

BATI AKDENİZ STANDINDA YÖRESEL ÜRÜNLER VE LEZZETLER

Açılış konuşmaları ve kurdelenin kesilmesinin ardından protokol üyeleri YÖREX’de aralarında BAKA’nın açtığı Isparta ve Burdur’un ürünlerinin sergilendiği stantları ziyaret ederek yöresel lezzetleri tattı, ürünleri inceledi. Batı Akdeniz’in yöresel ürünleri ve tatlarının tanıtıldığı YÖREX’de ilk gün açılış törenine katılan Isparta Valisi Ömer SEYMENOĞLU, Isparta Belediye Başkanı Şükrü BAŞDEĞİRMEN, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun ERCENGİZ, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa TUTAR, Isparta Ticaret Borsası Başkanı Ahmet ADAR, Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk GÜNDÜZALP, BAKA Genel Sekreteri Volkan GÜLER, oda ve borsa yönetim kurulu üyeleri de; günboyu Isparta Burdur Standı’nda katılımcılar ve konuklarla birebir ilgilenip tanıtım çalışmalarına destek oldu.

TOBB Başkanı Rifat HİSARCIKLIOĞLU, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin BÖCEK ile çok sayıda ilin valisi ve yöneticileri, Kalkınma Ajansları genel sekreterleri, ticaret ve sanayi odası ile ticaret borsaları başkanları, ilçe belediye başkanlarının ziyaret ettiği BAKA standında, yöresel lezzetler ikram edildi, yöresel ürünler hediye edildi. Antalya Expo Center’da 81 il, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden katılımcılarla 5 gün sürecek YÖREX’de Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) açtığı stantta Isparta ve Burdur’un yöresel lezzet ve ürünleri sergileniyor.

Yerel tatların ve ürünlerin tanıtımı, katma değer ve markalaşmasına katkı sağlayan YÖREX’te BAKA standında gül, lavanta ile elmadan üretilen kozmetik ürünler, gül ve lavanta lokumu, lavanta balı, kapari, Bucak Salebi, Melli inciri, ceviz ezmesi, haşhaş helvası, Yalvaç hamursuzu, Isparta ve İslamköy ekmeği, Yalvaç kaymağı ve hamursuzu, rezene, haşhaş kıtırı, Yassıgüme Dimrit üzümüne kadar yöresel lezzetler ile Alaca dokumalar, Sipsi, gül, lavanta ile deriden üretilmiş hediyeliklere kadar çok sayıda yöresel ürün ziyaretçilere tanıtılıyor. Döşemealtı halısından Alaca dokumaya, Kumluca ernez balından İbradı pekmezine, Kumluca domatesinden Alanya muzuna Manavgat susamına kadar Batı Akdeniz’in çok sayıda yöresel ürünün de diğer stantlarda tanıtıldığı YÖREX, 27 Ekim Pazar gününe açık kalacak ve yaklaşık 200 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. (23.10.2019)