KAPAT
MENÜ KAPAT X
T.C. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı
Çünür Mah. 102. Cadde Ekonomi Kampüsü
A2 Blok No:185-B 32200 ISPARTA
+90 (246) 224 3737
+90 (246) 224 3949
info@baka.org.tr
batiakdenizkalkinmaajansi@hs02.kep.tr

Yenilikçi Teknolojiler Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Teknokent’e İnceleme Ziyareti

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Rektörü Prof.Dr. İlker Hüseyin ÇARIKÇI ile öğretim üyeleri, Isparta Valisi Ömer SEYMENOĞLU ile BAKA Genel Sekreteri Volkan GÜLER’e üniversitenin inceleme, tasarım, analiz, üretim ve deneysel bilimsel çalışmalarının sürdürüldüğü Yenilikçi Teknolojiler Uygulama ve Araştırma Merkezi (YETEM) ile Göller Bölgesi Teknokent’i gezdirip yerinde bilgilendirme yaptı. Vali SEYMENOĞLU’nun gün boyu süren inceleme gezisinde YETEM ve Teknokent’te BAKA’nın destekleriyle gerçekleştirilmiş ve sürdürülen projeler ile tasarım, analiz, protip, üretim, Ar-Ge ve deneysel çalışmalar ile ilgili bilgiler verildi.

Isparta Valisi Ömer SEYMENOĞLU, BAKA Genel Sekreteri Volkan GÜLER’in de hazır bulunduğu inceleme gezisine YETEM Doğal Ürünler Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürlüğü’nde Doç.Dr. Serdar SEZER’den sürdürülen projeler ve çalışmalar hakkında brifing alarak başladı. SDÜ Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin ÇARIKÇI eşliğinde ilk olarak Doğal Ürünler Uygulama ve Araştırma Merkezi hakkında bilgi alan Vali SEYMENOĞLU’na, ‘Gül ve Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Ürünleri Ar-Ge Laboratuvarı’ projesi anlatıldı. Kalkınma Bakanlığı’nca onaylanan ve BAKA desteği ile yürütülen projenin detaylarını aktaran Doç. Dr. SEZER, laboratuvarları sanayicinin kullanımına açtıklarını ve tüm işbirliklerinde firmaların ilgili ürün kalitelerini artırma vizyonu üzerine çalışmalar yapıldığını söyledi.

AKREDİTASYON, İSTİŞARELİ KOORDİNASYON VE KALİTEDE ÜST SEVİYE

Akreditasyona öncelik verdiklerini bilinçli bir ekip oluşturulmasının önemine dikkat çeken Doç. Dr. SEZER, şehirdeki tüm kamu ve özel sektör kuruluşların istişareli bir şekilde koordinasyon oluşturması gerektiğinin önemine işaret etti. Amaçlarının tıbbi ve aromatik bitkiler yönünden önemli potansiyele sahip bölgemizde, mevcut üretilen ürünlerin kalitelerini en üst seviyeye çıkarmak olduğunu ifade eden Doç.Dr SEZER, ‘Ekolojiden Ekonomiye’ yaklaşımı ile bitkisel ürünlerden en yüksek katma değeri sağlayacağımız ‘yüksek katma değerli kozmetik ürünleri’, ‘gıda takviyeleri’ ve ‘ilaç etken maddeleri” alt başlıklarında sanayi ortaklı projeleri hayata geçirmeyi hedeflediklerini vurguladı.

Müdürlük bünyesindeki sanayiciye yol gösterecek önemli kriterlerin belirlendiği Uçucu ve Sabit Yağlar Laboratuvarı, Kozmetik Ürün Geliştirme Laboratuvarı, kapsamlı donanıma sahip olan İlaç, Tıbbi Cihaz ve Dermokozmetik (İDAL) laboratuvarlarını inceleyen Vali SEYMENOĞLU’na, ‘Biyomühendislik Araştırma Biriminden Enerji Teknolojileri Araştırma Birimi’, ‘Tasarım ve İmalat Teknolojileri Araştırma Birimi’, ‘Test ve Analiz Teknolojileri Araştırma Birimi’, ‘Hızlı Protipleme Laboratuvarı’, ‘3D Tarama Ofisi’, ‘İnce Film ve Nano Malzeme Üretim Laboratuvarı’, ‘Ön Kuluçka Merkezi’ hakkında bilim insanları tarafından bilgiler verildi.

ASELSAN PROTOKOLÜ İLE KOMPOZİT YÜZEY GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ

YETEM’de yürütülen diğer bir çalışmada ise; Doç.Dr. Kerim YAPICI’nın ASELSAN ile imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde sürdürülen 'Süperhidrofobik Alüminyum ve Kompozit Yüzey Geliştirilmesi' projesi. Vali SEYMENOĞLU’na, sunumuyla bilgi veren Doç.Dr. YAPICI, projeyle nanoteknoloji ile üretilmiş kendi kendini temizleyebilme, buzlanmama ve çevresel koşullara karşı dayanıklılık özelliklerine sahip alüminyum alaşım ve kompozit yüzey geliştirilerek ASELSAN’ın radar cihazlarında uygulanmaya başlandığını, nanoteknoloji ile geliştirilen ürünlerin savunma sanayisi dışında özellikle güneş panelleri yüzeylerinden, gözlük camlarına kadar birçok yerde kullanılabildiğini anlattı.

GÖLLER BÖLGESİ TEKNOKENTİ’NDEKİ ÇALIŞMALAR

İnceleme ziyaretin bir sonraki durağı ise, Göller Bölgesi Teknokenti oldu. Isparta Valisi Ömer SEYMENOĞLU’na bünyesinde teknolojik ürünlerden medikal ürünlere, gıdadan yazılım sistemlerine kadar birçok firmayı barındıran Göller Bölgesi Teknokenti’nde yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler verildi. Genç girişimcilere birçok farklı alanda fiziksel ortam (ofis alanı), mentorluk hizmetleri, uygun eğitim programları, networking, sosyal imkanlar gibi oluşturulan imkanlar sunan Teknokentte; girişimci ile yatırımcı arasında köprü kurma, yönetim ve pazarlama desteği, profesyonel hizmetlerin nereden ve nasıl alınacağına dair destekler sunan ‘Kuluçka Merkezi’, süt ve süt ürünleri üreten ‘Danem’, kurumların bilişim alt yapıları ile ilgili bütünleşik çözümler üreten ‘Arjeta’, ilaç ve tıbbi cihaz alanında yüksek teknolojili biyocerrahi ve sağlık ürünleri üreten ‘Semical Biosurgery’ firmalarının sürdürdüğü çalışmalar ürünler anlatıldı.

Son yıllarda üniversitenin alt yapısı ile ilgili önemli gelişmelerin yaşandığının altını çizen SDÜ Rektörü Prof.Dr. İlker Hüseyin ÇARIKÇI da, Isparta Valisi Ömer SEYMENOĞLU’nu, BAKA Genel Sekreteri Volkan GÜLER’i ağırlamaktan duydukları mutluluğu dile getirdi.(11.12.2019)