KAPAT
MENÜ KAPAT X
T.C. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı
Çünür Mah. 102. Cadde Ekonomi Kampüsü
A2 Blok No:185-B 32200 ISPARTA
+90 (246) 224 3737
+90 (246) 224 3949
info@baka.org.tr
batiakdenizkalkinmaajansi@hs02.kep.tr

Vali Arslantaş Başkanlığında Burdur Gölü Toplantısı Yapıldı

Ajans Yönetim Kurulu Başkanımız ve Burdur Valisi Sayın Ali Arslantaş başkanlığında, Türkiye’nin uluslararası öneme sahip 14 ramsar alanından biri olan Burdur Gölü ile ilgili geniş katılımlı çevrim içi toplantı yapıldı.

Pandemi nedeniyle video konferans aracılığı ile çevrimiçi olarak yapılan toplantıya başta BAKA Genel Sekreteri Volkan Güler ve ajans uzmanları olmak üzere; Milletvekili Bayram Özçelik, Milletvekili Mehmet Göker, Milletvekili Yasin Uğur, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Burdur İl Protokolü ve Burdur Gölü’ne kıyısı bulunan Isparta ve Burdur’un köy muhtarları, oda ve sivil toplum kuruluşlarının başkanları katıldı.

Toplantı sonucunda gölün kurtarılmasına yönelik 4 ana çözüm fikri  ortaya çıkmıştır.

1. Gölde yıllık yaklaşık 17 milyon metreküp su kaybı yaşanmaktadır. Bunun büyük çoğunluğu buharlaşmadan kaynaklanmaktadır. Buharlaşma kaybını azaltmak amacıyla göl yüzeyini kaplayacak gölge topu, yüzer GES gibi projelerin uygunluğunun araştırılması,

2. Göle Tefenni, Kestel ve Eldere taraflarında su getirme fikirleri araştırılması,

3. Projesi hazırlanmakta olan Burdur 1. ve 2. OSB ile Isparta OSB’nin ortak arıtma tesisinden ileri arıtma yöntemiyle arıtılan suyun göle verildiğinde ekosistemin bozulmadan, buharlaşmadan kaynaklanan kaybın telafi edilip edilemeyeceğinin araştırılması,

4. Göl havzasında yer alan tarım alanlarında 500 lt/sn’den düşük sulama yapılan yerlerde basınçlı sistem ve modern sulama tekniklerinin yaygınlaştırılma çalışmaları yapılması kararları alınmıştır.