KAPAT
MENÜ KAPAT X
T.C. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı
Çünür Mah. 102. Cadde Ekonomi Kampüsü
A2 Blok No:185-B 32200 ISPARTA
+90 (246) 224 3737
+90 (246) 224 3949
info@baka.org.tr
batiakdenizkalkinmaajansi@hs02.kep.tr

Son Başbakan Binali Yıldırım Ajansımız 2017 Güdümlü Proje Desteği ile Hayata Geçirilen MAKÜ Süt Teknolojileri Araştırma ve Geliştirme Merkezi'nin Açılışını Gerçekleştirdi

Son Başbakan ve TBMM Eski Başkanı Binali Yıldırım Ajansımız 2017 Güdümlü Proje Desteği kapsamında desteklenen MAKÜ Çiftliği Kompleksinin açılış törenine iştirak etti. Sn. Yıldırım MAKÜ Çiftliği’nde düzenlenen açılış töreni kapsamında; Genetik ve Embriyo Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi, Süt İşleme ve Ar-Ge Birimi, Büyükbaş Yetiştiricilik Birimi, Küçükbaş Yetiştiricilik Birimi, Manda Yetiştiricilik Birimi ile Salyangoz Yetiştiricilik Birimlerinin toplu açılışını gerçekleştirdi.

Son Başbakan Binali Yıldırım açılış konuşmasında; “Bugün üniversitemizde MAKÜ Çiftliğinin açılışını gerçekleştiriyoruz. Yaşadığımız bu küresel salgın döneminde gıdanın önemi bir kez daha ortaya çıktı. Dünyadaki tüm dengeler alt üst oldu. Fiyatlar arttı çünkü küresel salgın şartlarında üretim miktarı azaldı. Ama ihtiyaçlar da bir azalma yok. Nakliye fiyatları arttı çünkü taşıdığınız yükün miktarı azalınca maliyeti karşılamak için mecburen yükseldi. Dolayısıyla olağanüstü şartlardan geçiyoruz. Dünyada gelecek 10-20 yılın stratejik sektörü tarım ve hayvancılık sektörüdür. Onun için bu alanda ne yaparsak mutlaka onun karşılığını misli ile alacağız. Tabii tarım ve hayvancılıkta teknolojiyi kullanmak çok önemli. Verimlilik çok önemli, onun için de üniversite 2015 yılından beri tematik olarak hayvancılığı bünyesine almış ve bu alanda her türlü gelişmeyi ve araştırmayı sürdürüyor. Dünyada birçok alanda olduğu gibi gıda tüketimi konusunda da fevkalade bir adaletsizlik var. 8 milyara yaklaşan dünya nüfusunun %10’u yeterli gıdaya erişemezken 800 milyon da aşırı gıda tüketimiyle obez durumuna gelmiştir. Bunun yanında Birleşmiş Milletlerin 2021 raporuna göre 931 milyon ton gıda çöpe gitmiştir. Türkiye’de bu miktar 7 milyon 700 bin tona eşittir. Bu, ortalama ülkemizde 10 kg gıda maddesinin çöpe atılması anlamına geliyor. Önümüzde 30 yıl içerisinde dünya nüfusunun en az 2 milyar daha artacağını hesap edersek tarım ve hayvancılığın öneminin daha da artacağını kolayca tahmin edebiliriz. İklim değişikliğinin getireceği sorunları da kısmen yaşadığımız doğrudur ama gerekli tedbirleri almazsak daha ağırını gelecekte yaşama ihtimalimiz var. O yüzden üniversitelerin burada önemi ortaya çıkıyor. Özellikle Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi bu tesislerde gıda güvenliğinin sağlanması konusunda çok önemli projelere imza atacak. Hayvancılıkla, tarımla meşgul olan vatandaşlarımıza büyük bir destek olacak, katkı sağlayacaktır. 2015’te Bölgesel Kalkınma Odaklı Üniversite projesi kapsamında başlanan bu çalışmalar bugün meyvelerini vermeye başlamıştır. Teke Yöresinin hayvancılık alanında kalkınmasının sağlanması konusunda öncülük, öğreticilik ve yönlendirme görevini Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi üstlenmiştir. Üniversitenin bölgede hayvancılığın gelişmesine çok büyük katkılar sağlayacağını düşünüyorum ve o yüzden bu tesisleri çok ama çok önemli görüyorum. Bu kompleksin ileride büyük bir işletmeye aday olduğunu ifade etmek istiyorum. Üniversitenin arazisi buna çok müsait ve bu işin gelişmesinde ön ayak olan Rektörümüz Prof. Dr. Adem Korkmaz’a, hocalarımıza ve tüm emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu.