KAPAT
MENÜ KAPAT X
T.C. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı
Çünür Mah. 102. Cadde Ekonomi Kampüsü
A2 Blok No:185-B 32200 ISPARTA
+90 (246) 224 3737
+90 (246) 224 3949
info@baka.org.tr
batiakdenizkalkinmaajansi@hs02.kep.tr

Nane Tarımı ve Endüstrisi Fizibilite Raporumuz Yayımlandı

Dünyada ve ülkemizde son yıllarda üretim alanları artan nanenin üç önemli türünün (M. arvensis-Japon nanesi, M. piperita-İngiliz nanesi ve M. spicata-bah­çe nanesi) tarımı yapılmaktadır. Günümüzde nanenin oldukça geniş bir kullanım alanı olup özellikle gıda, kozmetik, parfümeri ve sağlık alanlarında değerlendi­rilmektedir. Ülkemizde üretilen nanelerin neredeyse tamamı bahçe nanesidir. Dünyada en önemli nane üreticisi ülkelere baktığımızda, İngiliz nanesi üreti­ci ülkelerinin Hindistan, ABD, Rusya, Macaristan ve Fransa olduğu, bahçe nanesi üretici ülkelerinin de ABD, Çin, İtalya, Brezilya, Japonya ve Fransa’nın oldu­ğu görülmektedir. Ülkemizde nane üretim alanı 5 yıl önce 9.643 dekar iken günümüzde 12.391 dekara ulaşmıştır. Önemli nane üreticisi iller arasında Gaziantep ilk sırayı alırken, bu ilimizi Mersin, Ankara, Adana ve Elazığ illeri takip etmektedir. Ülkemiz baharatlık nane ihracatı son 5 yılda %46 artarken, nane yağı ithalatımız da %13 oranında artmıştır. 2020 yılında 3,7 milyon dolar değerinde nane yağı ithalatı gerçekleştirilmiştir.

Nane üretimi; dikim, sulama, gübreleme, hastalık ve zararlı müca­delesi, hasat, kurutma, harman ve paketleme gibi süreçlerde yoğun emek ve işgücü istemektedir. Bu nedenle nane üretiminin yapıldığı bölgelerde üretim alanı artışı ile istihdam artışı da olmaktadır. Ülkemizde üretimi yapılan nane, taze sebze veya kurutulmuş baharat olarak yurt içi ve yurt dışı pazarlarda satışa sunulmaktadır. Nane, gerek yaygın olarak işlenmeden tüketilmesi gerekse de çeşitli imalat sanayii sek­törlerinde hammadde olarak kullanılması nedeni ile katma değeri yüksek ve önemli bir bitki haline gelmiştir.

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı olarak Nane Tarımı ve Endüstrisi Fizibilite Raporu’nu nane ile ilgili yatırım veya araştırma yapmak isteyen herkesin istifadesine sunuyoruz.

Rapora ulaşmak için;

https://www.baka.gov.tr/assets/upload/dosyalar/nane-tarimi-ve-endustrisi.pdf