KAPAT
MENÜ KAPAT X
T.C. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı
Çünür Mah. 102. Cadde Ekonomi Kampüsü
A2 Blok No:185-B 32200 ISPARTA
+90 (246) 224 3737
+90 (246) 224 3949
info@baka.org.tr
batiakdenizkalkinmaajansi@hs02.kep.tr

Karavan Turizmi Planlama Çalışmamız Yayımlandı

Türkiye, 2019 yılında ağırlamış olduğu yaklaşık 46 milyon yabancı turist sayısı ile dünyada en çok ziyaret edilen ülkeler arasında 6. sırada yer almıştır. Aynı yılda ülkemize gelen yabancı turistlerin yaklaşık 15 milyonu Antalya, Isparta ve Burdur illerinden oluşan Batı Akdeniz Bölgesi’nde konaklamıştır. Batı Akdeniz Bölgesi, Türkiye’nin turizm konaklama kapasitesinin yaklaşık %32’sine sahiptir. Bölge, Antalya ilinin sahip olduğu kitle turizmi imkânları ile Göller Bölgesi olarak tanınan Isparta ve Burdur illerinin sahip olduğu doğal zenginliklerin yanı sıra kültürel ve tarihi birçok değere sahiptir. Fakat kitle turizmi; Bölge'de turizm faaliyetlerinin kıyı şeridinde yoğunlaşması, kıyı şeridinde altyapı üzerine fazla baskı oluşması, turizmden elde edilen gelirin bölgeye eşit dağılmaması, bölge iç kesimlerinin turizm tanınırlığının baskılanması ve kırsal bölgelerden kent merkezlerine göç hareketinin hızlanması gibi bir dizi probleme sebep olmuştur. Bu problemleri çözmek adına Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı, 2019 yılında turizm kapsamındaki desteklerini ekoturizm sektörüne yoğunlaştırma kararı almıştır.

Bu amaca hizmet etmek ve bölgemizin doğal zenginliklerinden faydalanmak üzere alternatif turizm faaliyetlerini yaygınlaştırma çalışmalarına başlanmıştır.  Bu kapsamda bölgede karavan park alanları rota çalışması yürütülmüş, karavan park alanlarının yatırıma uygun hale getirilmesi sağlanarak bölgemize yatırımcı çekilmesi strateji olarak benimsenmiştir. Karavan park alanlarının belirlenmesi hususunda Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu (UKKF) ile iş birliği yapılmıştır. Ayrıca bölgede karavan turizminin bilinirliğini artırmak adına Güney Ege Kalkınma Ajansı ve Mevlana Kalkınma Ajansı ile iş birliği çalışmaları yürütülmüş, 7 ilden oluşan 3 bölgede bütünleşik karavan rotası tematik haritası hazırlama çalışması gerçekleştirilmiştir.

Ajansımız Proje ve Koordinasyon Birimi uzmanlarından Ali Emre Karabacak tarafından hazırlanan bu çalışmanın ekoturizm konusunda çalışma yapacak araştırmacılar ve bölgemizde yatırım yapmayı düşünen girişimciler için doyurucu bir kaynak olması hedeflenmiştir.

Rapora ulaşmak için;

https://www.baka.gov.tr/assets/upload/dosyalar/karavan-turizmi-planlama-calismasi.pdf