KAPAT
MENÜ KAPAT X
T.C. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı
Çünür Mah. 102. Cadde Ekonomi Kampüsü
A2 Blok No:185-B 32200 ISPARTA
+90 (246) 224 3737
+90 (246) 224 3949
info@baka.org.tr
batiakdenizkalkinmaajansi@hs02.kep.tr

“İş’te Kadın Güçlü Ekonomi Projesi” Tamamlandı

Ajansımız 2019 Yılı Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı çerçevesinde desteklenmeye hak kazanan Gelendost Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığının yürütücüsü olduğu “İş’te Kadın Güçlü Ekonomi” isimli proje başarıyla uygulanarak tamamlanmıştır.

Proje kapsamında Gelendost Belediyesine ait ilçe merkezinde bulunan atıl durumdaki bir binaya üretim için işlerlik kazandırılmıştır. Yaş meyve ve sebze kurutma tesisi kurulması amacıyla 1 adet sebze ve meyve yıkama makinesi, 1 adet sert meyve sebze dilimleme makinesi, 1 adet yumuşak meyve sebze dilimleme makinesi, 2 üniteli bitkisel kurutma fırını ve 1 adet poşet ağzı yapıştırma makinesi satın alınarak işletilmeye hazır hale getirilmiştir.

Başta Gelendost ilçesi ve köyleri olmak üzere bölgede üretilen ürünlerin katma değeri yüksek ürünlere dönüştürülmesi ve daha fazla gelir elde edilmesi amacıyla ilçede yaşayan 13 üretici ve girişimci kadınımız bir araya getirilerek ilçenin ilk ve tek kooperatifi olan S.S. Gelendost Emekçi Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi kurulmuştur. Gelendost Kaymakamlığı bu proje ile kurulan tesisi söz konusu kooperatife kiralayarak ilçe genelinde bulunan başta ihtiyaç sahibi şehit ve gazi yakınlarımız olmak üzere dezavantajlı kadınlarımıza istihdam sağlamayı ve işletmeden elde edilen kira geliri ile ilçedeki diğer sosyal faaliyetlerini gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır.

Gelendost Halk Eğitim Merkezi aracılığıyla meyve ve sebze kurutma ile ilgili eğitimler alan kooperatif üyelerinin ürettiği ürünler ildeki çeşitli AVM ve marketler ile petrol istasyonlarında ve çevrim içi platformlarda satılmaya başlanmıştır.