KAPAT
MENÜ KAPAT X
T.C. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı
Çünür Mah. 102. Cadde Ekonomi Kampüsü
A2 Blok No:185-B 32200 ISPARTA
+90 (246) 224 3737
+90 (246) 224 3949
info@baka.org.tr
batiakdenizkalkinmaajansi@hs02.kep.tr

Göller Bölgesi Turizm Potansiyeli FIJET Heyetini Etkiledi

Isparta, Burdur, Antalya valiliklerinin öncülüğünde Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) kamu ve özel kurum kuruluşlar işbirliğinde Batı Akdeniz’i tanıtım çalışmaları sürdürülüyor. BAKA, bölgenin turizm potansiyelini tanıtmak, sürdürülebilir turizm için önerileri almak amacıyla yeni bir tanıtım turu programı hazırladı ve Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri Federasyonu (FIJET) üyelerine ev sahipliği yaptı. Her yıl artan trendi ile binlerce turisti ağırlayan bölgenin turizm değerlerine hayranlıklarını ifade eden FIJET Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Başkanı Delal ATAMDEDE, bölgenin tanıtımı için çalışacaklarını, tecrübeleri ışığında her zaman işbirliği ve desteğe hazır olduklarını söyledi.

FIJET’e akredite olan TOURMAG Turizm Dergisi için geçtiğimiz ay gezi yazarı ve Ayrıcalıklı Rotalar Programı Yapımcısı Saffet Emre TONGUÇ’un yazdığı, “Gül ve Lavantanın Başkenti Isparta” konulu kapak haberi yapmasının ardından FIJET Türkiye Yönetimi Isparta ve Burdur’u içeren keşif turu için bölgeye geldi. 3 günlük programa; FIJET Türkiye Başkanı ve ATURJET Başkanı Delal ATAMDEDE, Başkan Yardımcısı Nilgün ŞİRİN, Yönetim Kurulu üyesi Hüseyin KURTOĞULLARI, turizm yazarı Serap GÜRSES ve TOURMAG Turizm Dergisi YayınKurulu Başkanı Kadir TOPRAKKAYA ile derginin Genel Yayın Yönetmeni Canan TOPRAKKAYA’dan oluşan heyet katıldı.

ISPARTA VALİSİ SEYMENOĞLU İLE TOPLANTI

Konuk heyet üyeleri, Isparta Valisi Ömer SEYMENOĞLU, Belediye Başkanı Şükrü BAŞDEĞİRMEN, ITSO Başkanı Mustafa TUTAR, BAKA Genel Sekreter Vekili Abdullah MADENCİ ve Kültür Turizm İl Müdürü Ali GÖÇER ile Gökçay Gül Köşkü’nde yemekli toplantıda biraraya geldi. Vali SEYMENOĞLU, Isparta ve bölgenin eko, doğa, spor, kayak, tarih gibi turizm potansiyeli, destinasyon hakkında bilgiler verdiği ve FIJET heyetinin de tecrübelerini paylaştığı toplantıda, mevcut durum, neler yapılabileceği ve yol haritası hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Göller Bölgesi’nin turizm değerlerini yerinde görmek, tespit etmek amacıyla gelen FIJET heyeti, 3 günlük programda ilk inceleme gezisini ‘lavanta kokulu köy’ Kuyucak’a yaptı. Lavanta tarlalarını gezip bol bol fotoğraf çekip Kuyucak Köyü’nü gezen heyet, Lavanta Kokulu Köy Kadın Girişimciler Kooperatifi’ni de ziyaret edip yöneticiler ile görüşüp lavanta balı, yağı, keseleri gibi çeşitli hediyelikler satın aldı. 

FİJET heyeti, bir gün sonraki programına çevresinde kızılçam, karaçam, meşe, sedir, akasya, akçakesme ile maki türlerini barındıran adını krater gölünden alan Gölcük Tabiat Parkı’nı gezerek başladı. Gökçay Mesireliği’ndeki Isparta Belediyesi’nin Turhan Yazgan Etnografya Müzesi’nde Isparta halıları ve herbiri sanat eseri olan ahşap oymalarını çok beğendi.

Isparta Belediyesi’nin Ahşap El Sanatları Atölyesi'ni gezen FİJET heyeti, ahşap üzerine oyma tekniğiyle işlenen 12 Dede Korkut hikayesinin de tasvir edildiği büyük tabloları, yöresel motiflerle süslenmiş sandıkları, duvar süslemelerinin yanısıra Vincent van Gogh, Picasso gibi dünyaca ünlü ressamların ahşap üzerine işlenmiş tablolarından oluşan örneklere hayran kaldı.

KIZILDAĞ, PSİDİA, ST PAUL KİLİSESİ

Isparta’nın Yalvaç İlçesi’ndeki St Paul Kilisesi ve eserleriyle dikkat çeken Psidia Antik Kenti’ni de gezen FİJET heyeti, Hristiyanlar için büyük önem taşıyan şuan sadece bodrum katı ortaya çıkarılan St Paul Kilisesi’nde ayinler yapıldığını öğrendi. Yalvaç’taki keçecileri, dekoratif at arabası üreticisi ile Yalvaç Müzesi’ni de gezen FİJET heyeti, hamursuz gibi yöresel lezzetlerinin de tadına baktı.

Şarkikaraağaç’taki Kızıldağ Milli Parkı’nı da yerinde gören FİJET heyeti, mavi sedir ormanları ile oksijen deposu olarak bilinen astım ve KOAH gibi hastalıklara faydasını öğrendiği Kızıldağ’da BAKA’nın Süleyman Demirel Üniversitesi ve Sağlık İl Müdürlüğü işbirliğinde sürdürdüğü mavi sedir ormanlarının solunum hastalıklarının tedavisindeki etkisi ile dönemsel hava ölçümünü de içeren bilimsel çalışmalar hakkında da bilgi aldı.

FARKLI DESTİNASYONLAR ETKİLEDİ

FIJET Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Başkanı Delal ATAMDEDE başkanlığındaki heyet, Burdur’un Ağlasun İlçesi’ndeki UNESCO Dünya Miras Listesi’ne önerilen Sagalassos Antik Kenti’ni de gezdi. Heyet olarak Isparta ve bölgenin gül ve lavantanın yanısıra, tarih, doğa, inanç turizmi gibi farklı destinasyonlara sahip turizm potansiyelinden etkilendiklerini belirten ATAMDEDE, FIJET tarafından verilen ve turizm dünyasının en prestijli ödülleri arasında gösterilen uluslararası “Golden Apple Award” için aday gösterilmesi dahil turizm konusunda her zaman işbirliği ve desteğe hazır olduklarını kaydetti. 

Eğirdir’de Ada’yı gezen seyir tepesinden doğa harikalarından biri Eğirdir Gölü manzarasına karşı kahvelerini içip işletmecilere çeşitli önerilerde de bulunan FIJET heyeti, turlar için Isparta ile Burdur’un birlikte çok iyi bir destinasyon olduğunu ve Göller Bölgesi’ndeki Salda Gölü, Kiybra Antik Kenti, Akçaköy Lavanta Deresi, Davraz Kayak Merkezi, Yazılı Kanyon, Melikler Yaylası gibi bir çok turizm değerini de görmek için tekrar geleceklerini belirterek Isparta’dan ayrıldı.(26.07.2019)