KAPAT
MENÜ KAPAT X
T.C. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı
Çünür Mah. 102. Cadde Ekonomi Kampüsü
A2 Blok No:185-B 32200 ISPARTA
+90 (246) 224 3737
+90 (246) 224 3949
info@baka.org.tr
batiakdenizkalkinmaajansi@hs02.kep.tr

Eğirdir Sorkuncak ve Göktaş Köylerinde Yerinde Tespit Ziyaretleri

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Genel Sekreteri Volkan GÜLER ile uzmanlardan oluşan heyet, 2021 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı projelerine altlık oluşturma çalışmaları kapsamında Isparta’nın Eğirdir ilçesinin köylerinde yerinde tespit ziyaretleri gerçekleştirdi. Ajansımız öncelikle Eğirdir Kaymakamı Adem ÇELİK, Eğirdir Belediye Başkanı Veli GÖK ve Isparta İl Genel Meclisi üyeleri Sezgin ÖZDOĞANCI, Eyüp DOĞAN ve Süleyman SARPDAĞ’ın katıldığı değerlendirme toplantısını gerçekleştirdi. Toplantının ardından katılımcılar Eğirdir’in Sorkuncak ve Göktaş köylerini ziyaret etti.

Saha ziyaretlerinin ilki Eğirdir Gölü manzarasını gül ve lavanta bahçeleri ile buluşturan Sorkuncak Köyü’ne gerçekleştirildi ve tarımsal turizm amaçlı kurulan Sorkuncak Lavanta Bahçesi’nde planlanan yatırımlar, eksiklikler ve sorunların çözümü için neler yapılabileceği ele alındı. Akabinde katılımcılar, Eğirdir Belediyesi’nin turizme hizmet veren sıfır atık standartlarına uygun elektrikli teknesi ile Göktaş Köyü’ne geçti.

Genel Sekreter Volkan GÜLER ve Ajans uzmanlarından oluşan BAKA heyetinin saha ziyaretinde Göktaş Köyü’nde muhtar ve yerel halk ile bir araya gelindi. Ziyarette ilçenin önemli geçim kaynaklarından olan kerevit avı, pinter yapımı ve kerevit avcılığında kullanılan ekipman hakkında istişarelerde bulunuldu. Ayrıca Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen 2020 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında destek almaya hak kazanan belediyeye ait soğuk hava deposunun 19 odalı mantar üretim tesisine dönüştürülmesi yoluyla dezavantajlı kesimin gelir düzeyinin artırılmasını amaçlayan, 57 kişiye istihdam sağlaması öngörülen Eğirdir Belediye Başkanlığı’nın “Sosyal Belediyecilik Anlayışıyla İstihdam Arttırma ve Girişimciliği Geliştirme Projesi” uygulama sahası da ziyaret edildi. Görüşmelerde daha sonraki proje süreçlerinde değerlendirilmek üzere Eğirdir ilçesinde genç nüfusa yönelik alternatif istihdam olanaklarının neler olabileceği de istişare edildi.