KAPAT
MENÜ KAPAT X
T.C. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı
Çünür Mah. 102. Cadde Ekonomi Kampüsü
A2 Blok No:185-B 32200 ISPARTA
+90 (246) 224 3737
+90 (246) 224 3949
info@baka.org.tr
batiakdenizkalkinmaajansi@hs02.kep.tr

“Cnc Freze Tezgâhı Operatörlüğü” Mesleğine Yönelik İstihdam Garantili Kursumuz Tamamlandı

Ajansımız tarafından gerçekleştirilen saha ziyaretleri ve sektör araştırmaları neticesinde, organize sanayi bölgelerinde faaliyet gösteren imalat sanayii işletmelerinde; “CNC Freze Tezgâhı Operatörlüğü” alanında eğitimli personel ihtiyacı olduğu tespit edilmiştir. İhtiyaç duyulan nitelikli personelin yetiştirilmesi amacıyla BAKA koordinasyonunda; Burdur Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi işbirliği ile istihdam odaklı eğitimler düzenlenmesinin bölgemizdeki işgücü kapasitesinin arttırılmasına faydalı olacağı değerlendirilerek gerekli çalışmalara süratle başlanmıştır. Kamu-Sanayi-Üniversite üçgeninin bir araya gelmesi noktasında birleştirici rol oynayan ajansımız aynı zamanda sektörün ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurarak doğru iletişim mecralarıyla organizasyonu kamuoyuna duyurmuştur.

Burdur İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından kurs süresince; katılımcılara günlük zaruri gider ödemesi yapılmış olup kursiyerlerin genel sağlık sigortası ile iş sağlığı ve meslek hastalığı primleri de karşılanmıştır.

15 Mart 2021 tarihi itibarıyla başlayan eğitimler Burdur Valisi Ali Arslantaş, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Âdem Korkmaz, BAKA Genel Sekreteri Volkan Güler, Burdur İŞKUR İl Müdürü Yunus Emre Akalın, eğitmenler ve kursiyerlerin katıldığı törenle 29 Haziran 2021 tarihinde tamamlandı.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Konferans ve Sergi Salonunda yapılan törende konuşmalarını yapan BAKA Genel Sekreteri Volkan Güler “Üretim Sermayenin ve İşgücünün önemli bir fonksiyonudır. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı olarak biz de sermaye oluşumu için önemli destekler veriyoruz. İşgücü kısmında ise insan kaynaklarının niteliğinin artırılmasına uğrasıyoruz. Bu anlamda 2019 Yılında Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programımız vasıtası ile üç ilimizde çeşitli finansman destekleri sağladık. Bu sayede ihtiyaç duyulan makine yatırımlarını sağlamış olduk. Bu çalışmayla ise altyapı ve ekipman yatırımları sağlanmış olan mesleki eğitime yönelik sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağına odaklanmış olduk. Özellikle Burdur İlimizdeki Burdur 2. OSB ve Bucak OSB’deki büyük hacimli yatırımları dikkate alacak olursak hızlı bir şekilde işgücü talebinin karşılanması gerektiği görülmüştür. Hazırlamış olduğumuz bu programda sanayinin ihtiyaçları dikkate alınarak bir müfredat oluşturulmuş bu sayede kısa zamanda kursiyerlerin özel sektörün taleplerine yönelik eğitimlerini tamamlaması sağlanmıştır. 25 Kişi ile başlayan eğitimde 24 kişi eğitimi tamamlamış ve bunların arasından başarılı olan 20 kişiye ise özel sektördeki firmalar tarafından işgücü talebi gelmiştir. %20 asgari istihdam hedefi olan programımızı tamamlayan kursiyerlerimizin %80’ine yönelik istihdam talebi gelmesi programın başarısını gözler önüne sermektedir.” dedi.

Tören heyetin eğitim sınıflarını ve atölyeleri incelemesi sonrası tamamlandı.