KAPAT
MENÜ KAPAT X
T.C. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı
Çünür Mah. 102. Cadde Ekonomi Kampüsü
A2 Blok No:185-B 32200 ISPARTA
+90 (246) 224 3737
+90 (246) 224 3949
info@baka.org.tr
batiakdenizkalkinmaajansi@hs02.kep.tr

Burdur’da Mesleki ve Teknik Eğitim Farkındalık Etkinlikleri

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Kalkınma Ajansları için 2019 yılı teması olarak belirlenen Mesleki ve Teknik Eğitim kapsamında Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA)  ile Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde Burdur’da 3 gün süren Mesleki ve Teknik Eğitim Farkındalık etkinlikleri gerçekleştirildi. Akademisyenler, meslek lisesi veya meslek yüksekokulu mezunları ile öğrencilerin buluştukları toplantılarda; meslek hayatında karşılaşabilecek zorluklar, başarı için neler yapılacağı gibi konularda önemli bilgiler verildi. Öğrenciler firmalara gerçekleştirilen teknik gezilerde işyerlerini yerinde görüp çalışmalarla ilgili bilgi sahibi olurken, BAKA uzmanları meslek liselerindeki eğitim çalışmalarında da Mesleki ve Teknik Eğitimin önemini anlatıp öğrencilere ve öğretmenlere fikirlerini projeye nasıl dönüştürebilecekleri konularında proje hazırlama eğitimleri verdi.

Burdur’da meslek lisesi mezunu olup iş hayatında başarıya ulaşmış iş insanları ile akademisyenler ve yöneticiler ile il merkezindeki meslek lisesi öğrencileri Burdur Müze Müdürlüğü Konferans Salonu'ndaki toplantılarda buluştu. Meslek Lisesi veya Meslek Yüksek Okulu mezunu olup iş hayatlarında başarıya ulaşmış olan akademisyen ve iş insanları meslek lisesi öğrencilerine hangi kariyer basamaklarından geçerek şu anki konumlarına geldiklerini, hayatta hangi zorluklar ile karşılaştıklarını ve zorluklarla nasıl mücadele ettiklerini anlattıp, öğrencilere motivasyon kazandırdı.

İlk konuşmacı MAKÜ Eğitim Fakültesi’nden Doç.Dr. Kenan DEMİR, şu anda öğrencilerin oturdukları koltukların bile meslek sahibi kişilerin eseri olduğuna dikkat çekerek meslek lisesi öğrencilerinin eğer kendilerini geliştirirlerse altın bilezik sahibi olacaklarını anlattı. MAN Türkiye A.Ş. firmasında yönetici pozisyonunda olan Sinan DEMİR ve İsmail AKAR ise, işe olan saygıları ve çalışma azimleriyle iş hayatında önemli pozisyonlara nasıl geldiklerini süreci anlattı. Burdur Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Altıniş Şaft firmasında Üretim Sorumlusu olarak görev yapan İsmail Kılıçarslan da, kendisinin meslek lisesi mezunu olmamasına rağmen yaptığı mesleğe gönül verdiğini, bu açığı meslek yüksekokuluna giderek kapatmaya çalıştığını ve meslek lisesi öğrencilerine bu sebeple her zaman imrendiğini vurguladığı konuşma ile gençlere öğütler verdi.

Meslek liselerinden makine bölümü öğrencilerden oluşan 25 kişilik grup da, Burdur Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyetlerini sürdüren Altıniş Şaft, Basmacıoğlu, Kayhan Ertuğrul ve Baydarlar firmalarına teknik gezi gerçekleştirdi. BAKA ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün organizasyonuyla süren programda teknik geziye katılan öğrenciler, firmalardaki çalışmalar hakkında yerinde bilgilendi, sorularına cevaplar alırken çalışanlar da tecrübelerini paylaştı.

Burdur’daki Geleceğim Mesleğim etkinlikleri kapsamında 4 meslek lisesin de hem öğrencilere hem de öğretmenlere yönelik BAKA uzmanları tarafından proje hazırlama yazma eğitimleri verildi. Mesleki ve Teknik Eğitim teması bilgisinin de verildiği Proje Döngüsü Yönetimi eğitimleri; Burdur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Emekevler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Çayboyu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde öğrenci ve öğretmenlerden oluşan 25’er kişilik gruplara verildi.(26.12.2019)