KAPAT
MENÜ KAPAT X
T.C. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı
Çünür Mah. 102. Cadde Ekonomi Kampüsü
A2 Blok No:185-B 32200 ISPARTA
+90 (246) 224 3737
+90 (246) 224 3949
info@baka.org.tr
batiakdenizkalkinmaajansi@hs02.kep.tr

Bölgemizdeki Diplomatik Misyon Temsilcileri ve ANSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri Ajansımız Koordinasyonu ile Lavanta Kokulu Köy Kuyucak’a İnceleme Ziyareti Gerçekleştirdi

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Antalya Temsilcisi Büyükelçi Deha Erpek, Rusya Federasyonu Antalya Başkonsolosluğu Ataşesi Alexander Ryumkov, Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) Başkanı Akın Akıncı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Ajans Genel Sekreterimiz Volkan Güler ve Isparta Belediye Başkan Yardımcısı Fahrettin Gözgün, Isparta Belediyesi ve Ajansımız işbirliğiyle Lavanta Kokulu Köy Kuyucak’a inceleme ziyareti gerçekleştirdi.

Şehre gelen heyet ilk olarak Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’i makamında ziyaret etti. Başkan Başdeğirmen şehirde gerçekleştirilen gül ve lavanta turizmi ile şehrin tarihi ve doğal güzelliklerine ilişkin heyete bilgiler verdi. Isparta Belediyesi’nin turizme yönelik yaptığı çalışmalardan bahsederek “Sizler bizim turizm, gönül elçilerimizsiniz” ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı Antalya Temsilcisi Büyükelçi Deha Erpek, Isparta lavanta bahçeleri ve şehir ile ilgili yapılacak programa ilişkin bilgiler verdi. Erpek, “İlk durağımız Belediye Başkanımız Şükrü Başdeğirmen’in makamı oldu. Kendisi bizim Isparta hakkında bildiğimizin çok ötesinde şeyler söyledi. Hepsini not ettik. Isparta’nın güzelliklerini zaten biliyorduk, ancak sadece Türkiye’den değil, tüm dünyadan gelecek misafirleri Isparta’nın ağırlamaya hazır olduğunu öğrendik. Bu öğrendiklerimiz ışığında gittiğimiz her yerde bize düşen görev bu anlatılanları yerli yabancı kitlelere yayabilmek. Amacımız, Ispartamızın ve bölgemizin gelişimine katkıda bulunabilmek” şeklinde konuştu.

Isparta’da bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu dile getiren Rusya Federasyonu Antalya Başkonsolosluğu Ataşesi Alexander Ryumkov, şehir hakkında önemli bilgiler aldığını belirtti. Ryumkov, “Gül ve lavanta ile ilgili bilgi sahibiydik. Bunun yanı sıra çok güzel bilgiler aldık ve bunları not ettik. Şehrin tanıtımı noktasında katkılarımız olacak” dedi.

ANSİAD Başkanı Akın Akıncı da Isparta’da bulunmaktan son derece mutlu olduklarını dile getirerek, “Başkanımızın vermiş olduğu bilgiler bizim için çok faydalı oldu. Antalya ile etkileşim ve tanıtım anlamında genel bir mesaj aldık ve kendimize ödev çıkarttık. Başkanımızı başarılı çalışmaları için de tebrik ediyorum. İnanıyorum ki, bir süre sonra Isparta bölgemize çok ciddi anlamda katkı sağlayacak bir il olacak. Isparta’nın Antalya ile özellikle turizm anlamında etkileşimi için bizlerin de üzerimize düşeni yapacağımızdan emin olabilirsiniz” şeklinde konuştu.

Heyet Isparta Belediyesini ziyaretinin ardından BAKA Genel Sekreteri Volkan Güler, Isparta Belediye Başkan Yardımcısı Fahrettin Gözgün, Ajans uzmanları ve belediye personeli eşliğinde Kuyucak köyünü ziyaret etti. Kuyucak köyünde bulunan lavanta bahçelerine yapılan ziyarette Genel Sekreter Volkan Güler ve Belediye Başkan Yardımcısı Fahrettin Gözgün ziyaretçilere lavanta tarımı ve endüstrisi ile ilgili detaylı bilgiler aktardı. Heyet lavanta tarlalarında yaptığı incelemelerin ardından Lavanta Kokulu Köy Kadın Girişimciler Kooperatifi’ni ziyaret etti. Ziyarette kooperatif tarafından üretilen lavanta sabunu, lavanta yağı, lavanta helvası gibi ürünler incelendi. Sonrasında heyet Prof. Dr. Turan Yazgan Etnoğrafya Müzesi’ni ziyaret etti. Ziyarette müze görevlileri tarafından kent kültürü ve tarihi hakkında heyete detaylı bilgi aktarıldı. Ayrıca Isparta halısının dokuma yöntemi, üretiminde kullanılan boya, üretim araçları, ilmek sayısı gibi konularda bilgi verildi. Ziyaret iyi niyet temennileri ve hatıra fotoğrafı çektirilmesi ile son buldu.