KAPAT
MENÜ KAPAT X
T.C. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı
Çünür Mah. 102. Cadde Ekonomi Kampüsü
A2 Blok No:185-B 32200 ISPARTA
+90 (246) 224 3737
+90 (246) 224 3949
info@baka.org.tr
batiakdenizkalkinmaajansi@hs02.kep.tr

BAKA Antalya Turizm Eğilim Anketi Sonuçları

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) tarafından düzenlenen Antalya Turizm Eğilim Anketi Sonuçları açıklandı.

Dünya turizm sektörünü doğrudan etkileyen Covid-19 pandemisi sonrasında nihai tüketici konumunda olan yabancı ve yerli turistlerin eğilimlerini ölçmeyi amaçlayan anket 25 Haziran-16 Temmuz 2020 tarihleri arasında düzenlendi. Yabancı turistlere yönelik anket Antalya turizminin ana kaynak ülkeleri konumunda olan Rusya, Almanya, İngiltere, Hollanda, Ukrayna başta olmak üzere birçok ülkede sosyal medya mecraları üzerinden uygulandı. Antalya turizminin ortak tanıtım portalı www.antalya.com.tr ‘de link verilen ankete yabancı ve yerli birçok turist ilgi gösterdi.

Anket, Antalya ve ülke turizminin önümüzdeki dönemde izleyeceği muhtemel senaryolar konusunda çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı. Buna göre;

  • Ankete cevap veren yabancı turistlerin %65,1’i Temmuz-Aralık 2020 yılı döneminde tatile çıkmayı planlamaktadır. Bu sonuçlar Covid-19 pandemisinin yabancı turistlerin tatile çıkma alışkanlıklarını etkilemekle birlikte normal koşullar altında tatil yapma alışkanlığı olan yabancı turistlerin büyük bir kısmının pandemiye rağmen tatile çıkacağını göstermektedir. Ancak turistlerin destinasyon tercihlerinde pandeminin seyri ve ülkelerin vatandaşları için öngördüğü güvenli destinasyon tavsiyeleri etkili olacaktır.
  • Ankete cevap veren yerli turistlerin %62,9’u 2020 yılı içinde tatile çıkmayı planlamaktadır. Bu durum yabancı turist talebi noktasında sorun yaşayan turizm sektöründe 2020 yılında yerli turistlere yönelik pazarlama çalışmalarının artması ihtimalini güçlendirmektedir.
  • Anket sonuçlarına göre yerli turistlerin %74,2'si 2020 yılında kendi aracı ile seyahat planlaması yapmaktadır. Covid-19 pandemisi nedeniyle uçak, otobüs gibi toplu ulaşım imkânlarına eğiliminin azalması beklenen bir durumdur. Yabancı turistlerde ise uçakla seyahat oranı %95,2’dir. Bu noktada Antalya’ya turist gönderen ülkeler ile Türkiye arasında karşılıklı uçak seferlerinin başlatılması önem taşımaktadır.
  • Covid-19 pandemisi nedeniyle yabancı turistlere yönelik Antalya tatil paketi fiyatlarındaki olası artışlara turistlerin tepkilerinin araştırıldığı anket sorusunda turistlerin %34,3’ü herhangi bir fiyat artışında Antalya tatilinden vazgeçeceğini belirtmiştir. %27,9 turist %20’ye kadar fiyat artışını, %23,5 turist %30’a kadar fiyat artışını, %14,3 turist ise %50’ye kadar fiyat artışını tolere edebileceğini belirtmiştir. Bu verilerden çıkan sonuca göre yabancı turistler için Covid-19 pandemi sürecinde maliyetler artmasına rağmen tatil paketi fiyatlarının yüksek oranlarda artırılmasının uygun olmayacağı hatta fiyatların artırılmamasının doğru bir pazarlama tercihi olabileceği değerlendirilmektedir.
  • Yabancı turistlerin Antalya’yı tercih sebepleri farklılık göstermekte olup %44,5 ile Türkiye’nin pandemi sürecindeki başarısı, %21,3 ile Türkiye’den ankete cevap veren turistlerin ülkesine yapılan Covid-19 yardımları, %40,1’i ile Antalya’nın uygun tatil fiyatları, %17,1’i ile her yıl Antalya’nın seçtiği destinasyon olması ve %40,2’si ile Antalya’nın gelişmiş turizm altyapısı öne çıkmıştır. Ankete cevap verenlerin %25,5’lik oranı ise tüm bu seçeneklerin Antalya tercihlerinde etkili olduğunu belirtmiştir.