KAPAT
MENÜ KAPAT X
T.C. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı
Çünür Mah. 102. Cadde Ekonomi Kampüsü
A2 Blok No:185-B 32200 ISPARTA
+90 (246) 224 3737
+90 (246) 224 3949
info@baka.org.tr
batiakdenizkalkinmaajansi@hs02.kep.tr

Antalya’da Mesleki ve Teknik Eğitim Zirvesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Kalkınma Ajansları için 2019 yılı teması olarak belirlenen Mesleki ve Teknik Eğitim faaliyetleri kapsamında; Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) koordinasyonunda Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde ‘Antalya Mesleki ve Teknik Eğitim Zirvesi’ gerçekleştirildi. Antalya Valisi ve BAKA Yönetim Kurulu Başkanı Münir KARALOĞLU ile Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve BAKA Yönetim Kurulu Üyesi Davut ÇETİN’in de katılımlarıyla onurlandırdığı Falez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli’ndeki zirve 3 gün sürdü. Vali KARALOĞLU, “Bir dönemin mühim bir sloganı vardı; mesleki eğitim meselesi, memleket meselesi diye ama artık mesleki eğitim meselesi çok acil memleket meselesi haline gelmiştir” dedi. Kendisinin de meslek lisesi mezunu olduğunu vurgulayan ATSO Başkanı ÇETİN de, iş dünyasının teknik personel ihtiyacı ve istihdam olanaklarını anlattı. Zirve boyunca 19 meslek lisesi de açtıkları stantlarında okullarının tanıtımı yaptı, okullarının projelerini sergiledi.

‘Geleceğim Mesleğim; Antalya Mesleki ve Teknik Eğitim Farkındalık Etkinlikleri’ kapsamında ortaokul son sınıf ile meslek liselerinden öğrenciler ve velileri ile rehber öğretmenlere yönelik gerçekleştirilen ‘Antalya Mesleki ve Teknik Eğitim Zirvesi’, mesleki eğitime dair talebin yönetilmesi konusunda, kendilerine önemli bir rol düşen rehber öğretmenlere yönelik farkındalık semineri ile başladı. BAKA Antalya Yatırım Destek Ofisi Koordinatör Vekili Alaattin ÖZYÜREK, Kalkınma Ajansları 2019 Yılı Teması ve ‘Geleceğim Mesleğim’ faaliyetleri hakkında bilgilendirmede bulunmasının ardından Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki ve Teknik Eğitim Şube Müdürü Recep YILDIZ ‘Mesleki ve Teknik Eğitime Yönelik Öğrenci Tercihlerinde Rehberlik Sürecinin Önemi’ konusunda sunum gerçekleştirdi. Antalya’da mesleki eğitim veren okul ve branşların tanıtımı amacıyla, zirve kapsamında BAKA tarafından hazırlanan ‘Antalya’da Mesleki ve Teknik Eğitim’ kitabının, rehber öğretmenlere dağıtımı ve 19 meslek lisesinin açmış olduğu okul sergilerinin gezilmesi ile ilk gün tamamlandı.

İlgili kurum, kuruluşlardan ve iş dünyası temsilcileri ile ağırlıklı olarak 8. sınıf öğrencileri ve velilerinin katılım sağladığı ‘Antalya Mesleki ve Teknik Eğitim Zirvesi’nin ikinci gün; Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel ARSLAN’ın ‘Antalya’da Mesleki ve Teknik Eğitimin Mevcut Durumu ve Geliştirilmesine Yönelik Hedefler’i içeren konuşmasıyla başladı. Ardından kürsüye davet edilen iki veli, meslek lisesi mezunu olan çocuklarının iş hayatındaki başarıları sonucunda yaşadıkları çarpıcı değişimleri katılımcılarla paylaştı. Ardından Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı ve BAKA Yönetim Kurulu Üyesi Davut ÇETİN, kendisinin de bir meslek lisesi mezunu olduğunu hatırlatarak Geleceğin Meslekleri perspektifinden hareketle ‘İş Dünyasının Teknik Personel İhtiyacı ve Mevcut İstihdam Olanakları’ konusunda katılımcılara önemli tavsiyelerde bulundu.

Mesleki eğitimin kalkınma için vazgeçilemez önemde olduğuna ve nitelikli eleman eksikliğine işaret ederek, konunun acil bir memleket meselesi haline geldiğini, devletin mesleki ve teknik eğitim sistemi konusunda kayda değer mesafeler aldığını vurgulayan Antalya Valisi ve BAKA Yönetim Kurulu Başkanı Münir KARALOĞLU, dünyanın değiştiğini teknolojinin geliştiğini ve daha çok dijital endüstrinin hayata girdiğine dikkat çekti. Vali KARALOĞLU, “Çağ değişirken biz hala 50 yıl önce oluşturduğumuz atölyelerde çocuklarımızı eğitmeye çalışırsak çağın gerisinde kalırız. Bunun farkındayız, devlet, sivil toplum ve veli olarak farkındayız. Onun için mesleki ve teknik eğitim zirvesi yaparak bir taraftan okullarımızı, okullarda öğrettiğimiz dalları, çocuklarımıza öğretmeye, velilerimize de anlatmaya çalışıyoruz. Eğer biz mesleki eğitim meselesini çözemezsek ne ülkemizin gelişmişlik seviyesini ne de hedeflediğimiz yüksek teknoloji ürünlerinin ihracatını arttırabiliriz. Biz tarım, turizm ve ticaretin yanına teknolojiyi de ekleyip Antalya’yı 4T teknoloji şehri yapacağız. Bunların tamamı da nitelikli insanla olur. Nitelikli insanı da ancak nitelikli eğitimle sağlayabiliriz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Münir KARALOĞLU ve beraberindeki heyet, Teknik ve Mesleki Liseleri’nin açtığı okul tanıtımlarının yapıldığı ve okullara ait projelerin sergilendiği stantları gezerek, öğrenciler ve öğretmenler ile sohbet etti.

Zirvenin ikinci günü öğleden sonraki bölümde ise, Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki ve Teknik Eğitim Şube Müdürü Recep YILDIZ, ‘Liselere Giriş Sınavı’ ve Antalya’daki ‘Mesleki Eğitim Olanakları’ hakkında orta son sınıf öğrencileri ve velileriyle faydalı bilgiler paylaştı. Antalya OSB Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa GİZLİ de, sektörün vasıflı eleman ihtiyacı olduğuna işaret ederek; Antalya OSB’nin mesleki eğitimin geliştirilmesine yönelik girişimlerini anlattı. Antalya Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Mezunları Derneği (ANTEMDER) Başkan Yardımcısı Elektronik Mühendisi İbrahim KÜCÜ, kendisinin ve diğer Dernek üyelerinin kariyer öykülerinden hareketle; ‘meslek lisesi çıkışlı bir beyaz yakalı’ olmanın gençlere iş hayatında sağlayacağı avantajlara değinerek; ‘Meslek Lisesinin İnsan Hayatına Dokunuşu’ konusunda sunum gerçekleştirdi.

Meslek liseli gençlerin katılım sağladığı zirvenin son günü, Antalya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, İş ve Meslek Danışmanları Yasemin ÇAKMAKTEPE ve Aras MORKOÇ; ‘Mesleki ve Teknik Eğitim Sonrasında Kariyer Planlamasının Önemi ve Geleceğin Meslekleri’ konusunda sunum yaptı. Mesleki ve Teknik Eğitim Şube Müdürü Recep YILDIZ’ın ‘Mesleki ve Teknik Eğitimin Önemi’ konusunda meslek liseli gençleri bilgilendirdi Antalya’nın, ülke genelinde teknik eleman ihtiyacı ve istihdamı bakımından ön sıralarda geldiğine değindi.

Antalya Organize Sanayi İş İnsanları Derneği (OSİAD) Başkan Vekili Enis ARIN’ın moderatörlüğündeki ‘Liderler ve Kariyer Öyküleri Paneli’ne, iş dünyasından önemli isimler katıldı. Antalya OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ali BAHAR, yaşam boyu eğitimin ve kendini sürekli geliştirmenin önemini vurguladı. Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili sanayici Mehmet Ali GÜLAÇTI ile meslek lisesi mezunu Antalya Tabip Odası eski Başkanı Dermatolog Dr. Adnan İŞ de, kariyer öyküleri ışığında gençler ile deneyim paylaşımında bulundu. Panel bitiminde proje sergisi ve okul tanıtımlarının yapıldığı stant alanları gezildi.

‘Antalya Mesleki ve Teknik Eğitim Zirvesi’nin son günü sektör profesyonelleri ile okul yönetimleri ve meslek liseli öğrencilerİş Dünyası ve Meslek Liseleri B2B Programı’nda buluştu. İkili görüşme programına yoğun ilgi gösteren meslek liseli gençler; Antalya OSB Müdürlüğü, Antalya Kuaförler ve Manikürcüler Odası, ANTEMDER, Özel Okul Öncesi Eğitim Kurumları Derneği, Sunexpress, Ekiciler Süt Gıda, Enelsa Endüstriyel Elektronik gibi çeşitli kuruluş ve firmaların temsilcileriyle tanışıp kariyer imkanlarını öğrendi. Ayrıca Antalya’daki meslek lisesi yönetimleri ile programa katılan sanayiciler, okulların ve sektörün güncel talep ve beklentilerini karşılıklı olarak detaylı görüştü.

Öte yandan, 3 gün süren ‘Antalya Mesleki ve Teknik Eğitim Zirvesi’ süresince farklı branşlardan ünlü ustaların ve eğiticilerin gerçekleştirdiği performanslar, renkli görüntüler oluştururken; katılımcılar ve öğrenciler tarafından ilgiyle takip edildi.(30.12.2019)