KAPAT
MENÜ KAPAT X
T.C. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı
Çünür Mah. 102. Cadde Ekonomi Kampüsü
A2 Blok No:185-B 32200 ISPARTA
+90 (246) 224 3737
+90 (246) 224 3949
info@baka.org.tr
batiakdenizkalkinmaajansi@hs02.kep.tr

KOBİ’LER İÇİN “HIZLANDIRICI” PROGRAM: EIC ACCELERATOR

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TÜBİTAK işbirliğinde Ufuk2020 KOBİ Destek Programlarının tanıtıldığı bilgi günü 700'den fazla katılımcıyla gerçekleştirildi.

Bilgi gününde tanıtılan programlardan EIC Accelerator (Hızlandırıcı) Programı; yenilikçi ürünler, hizmetler ve iş modelleri geliştirmeyi hedefleyen inovatif (yenilikçi) fikirlere sahip, yüksek potansiyelli KOBİ’leri desteklemeyi amaçlamaktadır. Program kapsamında projelere ileri seviye inovasyonların pazara erişimini sağlamak üzere 2,5 Milyon Avro’ya kadar hibe verilmekte olup, başvuru sahiplerine projeleri için 15 Milyon Avro’ya kadar girişim sermayesi alma imkânı da sağlanabilmektedir. Programa başvurmak için en önemli koşul, projeye konu inovasyonun prototip (TRL 5/6) aşamasına gelmiş olmasıdır.

Programın temel özellikleri şu şekildedir:

  • Programa KOBİ’ler ortaksız, tek başlarına başvurmalıdırlar.
  • Program kapsamında, ticarileşmeye yakın projelere demonstrasyon, test, pilot uygulama, ölçeklendirme, pazar uygulamaları, validasyon faaliyetleri gerçekleştirmek için destek verilmektedir.
  • Projeler etki, mükemmeliyet, uygulama kriterleri kapsamında yöneltilen sorular doğrultusunda hazırlanır. Hazırlanan proje önerisi temelde ayrıntılı bir iş planıdır.
  • Projeler 12 aydan 24 aya kadar sürebilmektedir.
  • Programın son çağrı kesim tarihi 7 Ekim 2020’dir.
  • Proje önerileri için herhangi bir konu kısıtlaması bulunmamaktadır.
  • Projelere; uzaktan değerlendirme, mülakat ve özel yatırım opsiyonu için durum tespiti (due diligence) şeklinde 3 aşamadan oluşan bir değerlendirme süreci uygulanmaktadır.

Programa ilişkin tanıtımın gerçekleştirildiği etkinliğin video kaydına ve etkinlik süresince gerçekleştirilen sunumların yansılarına erişmek için aşağıdaki bağlantı ziyaret edilebilir:

https://ufuk2020.org.tr/tr/haberler/ufuk2020-kobi-destek-programlari-bilgi-gunu-21-temmuzda-gerceklestirildi