KAPAT
MENÜ KAPAT X
T.C. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı
Çünür Mah. 102. Cadde Ekonomi Kampüsü
A2 Blok No:185-B 32200 ISPARTA
+90 (246) 224 3737
+90 (246) 224 3949
info@baka.org.tr
batiakdenizkalkinmaajansi@hs02.kep.tr

Turizm

Batı Akdeniz, Ege ve Orta Anadolu Bölgeleri arasında iklim ve jeolojik yapı bakımından bir geçit alanı olan Burdur; tarihi hadiselerde de, bilhassa Pisidia, Roma ve Selçuklular devrinde de bir geçit alanı olmuştur. Mevcut antik şehirler ve hanlar, kalıcı yerleşimden ziyade, Ege kıyılarında bulunan Efes ve Bergama gibi büyük tarihi yerleşim yerleri ile Side, Aspendos gibi Batı Akdeniz sahilinde bulunan büyük ve tarihi yerleşim yerleri arasında gerek savaş dönemlerinde lojistik bakımdan, gerekse barış dönemlerinde idari ve diğer çeşitli temaslar bakımından bir geçit görevi görmüştür.

Selçuklular devrinde de şehrin, bilhassa Bucak ilçesi civarı, Akdeniz’de bulunan Alanya ve Antalya'nın, Konya ile bağlantısı bakımından bir geçit alanı olmuştur. Bundan dolayıdır ki, Burdur ili; folklorunda, kültüründe, sosyal yaşantısında, hatta ekonomisinde olduğu gibi, bugün de önemli bir geçiş merkezidir. Batıdan, Orta Anadolu'dan, Akdeniz'e; hatta Fethiye gibi güney Ege sahillerine giden bütün yollar Burdur ilinden geçer.

Doğal ve tarihi zenginlikler, iklim, folklor, tarım, tabiat gibi turizm unsurları, Burdur'a birçok bölgemizden daha fazla avantaj sağlamaktadır. Türkiye turizminde önemli bir yeri olan Akdeniz, Ege ve Orta Anadolu bölgeleri arasında tabiat güzellikleri, tarihi zenginlikleri ve folklor olmak üzere üç önemli turizm unsuru burayı bir turistik cazibe merkezi haline getirmektedir. Burdur, Göller Bölgesi´nin karakteristiğini en güzel şekilde aksettiren ilimizdir.

Kış aylarında Eşeler Dağında kayak yapmaya, yaz aylarında ise bilhassa Burdur, Salda, Yarışlı, Karataş ve Gölhisar Gölleri ile Yapraklı ve Karacaören Baraj Gölleri yüzmeye, avlanmaya ve su sporları yapmaya son derece elverişli yerlerdir. Bu göllerin etrafında bulunan dağ ve tepeler ormanlarla kaplıdır. Bu ormanların içerisinde bulunan çoban çeşmeleri, eski medeniyet kalıntıları; göl kıyılarında temiz kumsallar, bozulmamış doğa; leziz Türk yemekleri, Türk motifleri ile işlenmiş kilim ve halılar, şifalı sular, Teke Yöresi müziği ve folkloru ile tabiat harikası İnsuyu Mağarası Burdur iline turizm yönünden bağışlanmış güzelliklerdir. Salda Gölü yurt içi ve yurtdışından gelen gezginlere uygun tatil imkanı sağlayan tesis ve kamp merkezlerine sahiptir.

 

Tarihi, Turistik ve Ören Yerleri

Sagalassos: Burdur´a 30 km. mesafede bulunan Ağlasun ilçesindedir. Bugün kalıntıları hala ayakta olan ve kazısı devam eden antik kent, Roma çağı şehri olmakla beraber Grek çağına ait eklemeler ile M.S. 2 yy.da en parlak dönemini yaşamıştır.

Kremna: Burdur´ a 45 km. uzaklıkta bulunan Bucak ilçemizin 25 km. doğusundaki Çamlık köyündedir. En parlak dönemini M.S. 2 yy.da yaşayan Kremna antik kenti bir Pisidia şehridir. Roma ve Grek çağına ait eserler hala ayaktadır.

Kibyra: Burdur’a 108 km. uzaklıkta bulunan Gölhisar ilçesinin batısında yer alan antik kent bir Roma şehridir. Orman içinde üç tepecik üzerine kurulmuştur.

Hacılar Höyüğü: İlimize 20 km. mesafede bulunan Hacılar köyündedir. Göçebelikten yerleşik hayata geçen ve evlerinin bahçe duvarlarını yapan, yiyecek ve içeceklerini saklamak için kaplar yapan ilk insanların burada bıraktıkları kalıntılar dünya arkeolojisi açısından çok önemlidir. Kalkolitik ve Neolitik çağlara ait yapı katmanları ortaya çıkarılmış olup buradan çıkan paha biçilmez eserler Burdur Müzesi’nde sergilenmektedir.

İnsuyu Mağarası: Burdur-Antalya karayolunun 12’inci kilometresi üzerinde bulunan mağara 597 metre uzunluğuyla hayal dünyasına açılan bir pencere gibidir. Suyunun mide ve şeker hastalıklarını tedavi ettiği bilinmektedir.

Salda Gölü: İl merkezine 60 km. mesafede, Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü 125 km²’lik yüzölçümü ve tatlı suyuyla su sporlarına elverişlidir.

Burdur Müzesi: Heykel salonu; Kremna´daki kazı yerlerinden gelen Athena, Leto, Nemessis, Apollon, Aphrodit, Hygeia, Asklepios ve Herakles´in heykellerinden oluşan zengin bir koleksiyona sahiptir. Ayrıca Bubon´dan gelen Apollon heykeli ile dikkati çekmektedir. Küçük eserlerin sergilendiği salonda ise; Hacılar höyüğünde bulunmuş Neolitik Çağa ait eserler ile Düğer köyünde bulunan pişmiş toprak levhalar ve farklı dönemlere ait seramik parçalar periyodik bir düzenle sergilenmektedir.

Ayrıca il merkezinde bulunan Bakırcılar Çarşısı´nda birçok çeşit bakır kap ve hediyelik eşya bulmak mümkündür. Yine il merkezindeki Osmanlı Dönemi sivil mimari örneklerinden Taşoda ve Çelikbaş Konakları görülmesi gereken yapılardandır. Yukarı Pazar semtinde bulunan üreticilerde ceviz ezmesi olarak bilinen Burdur’a özgü tatlı çeşidi tadılabilir ve yakınlara güvenle sunulabilecek bir tatlı olarak hediye edilebilir. Yine Burdur’a has Burdur şiş olarak bilinen yemek çeşidi ildeki tüm restoranlarda yenilebilir. Bunlara ek olarak; Ağlasun ilçesine giden yol üzerinde Yeşilbaşköy kasabası yakınlarında birçok canlı alabalık tesisi bulunmaktadır.